Header
ZIŅAS
MEKLĒT
IETEIKTIE AUTO NUMURI

Auto numura zīme VC41

Auto numura zīme UX7

Auto numura zīme AR333

IETEIKTIE TELEFONA NUMURI
IETEIKTIE DOMĒNI

majai.lv

IETEIKTĀS IZSOLES UN SLUDINĀJUMI
Ziņas » SAB izmanto oficiāli iznīcinātu valsts numura zīmi un novieto auto invalīdu stāvvietā
SAB izmanto oficiāli iznīcinātu valsts numura zīmi un novieto auto invalīdu stāvvietā
Publicēts: 21/10/2009 09:15. Autors: Numur1.lv
SAB izmanto oficiāli iznīcinātu valsts numura zīmi un novieto auto invalīdu stāvvietā

Kāds Satversmes aizsardzības biroja darbinieks novietojis invalīdu stāvvietā savu automašīnu, kurai bija ne tikai Iekšlietu ministrijas (IeM) caurlaide, bet arī valsts reģistrācijas numura zīmes, kuras oficiāli iznīcinātas jau pirms sešiem gadiem, - informē laikraksts "Neatkarīgā Rīta Avīze".

14.oktobrī Rīgā, pie viesnīcas "Rīdzene" esošajā invalīdu autostāvvietā O.Kalpaka bulvāra malā fotogrāfiski tika fiksēta tur novietota automašīna "Mitsubishi Outlander" ar valsts reģistrācijas numurzīmi EH 4914 un IeM atļauju nr.689 vējstiklā.

Nacionālās drošības komisija uz to noteikti reaģēšot pēc šīs informācijas nonākšanas atklātībā. Par šo situāciju ieinteresējies arī premjers Valdis Dombrovskis. Iesniegums par šiem faktiem saņemts arī Ģenerālprokuratūrā.

IeM noskaidrots, ka atļauja tobrīd vēl nezināmajam pseidoinvalīdam izdota saskaņā ar ministrijas noteikumiem par autotransporta iebraukšanas un stāvēšanas atļaujas izmantošanas kārtību, kuri nosaka, ka atļaujas var izsniegt ministrijas amatpersonām un struktūrvienībām, ministrijas sistēmas iestādēm, kā arī fiziskām, juridiskām personām un nevalstiskajām organizācijām, kuras savā darbībā ir saistītas ar Iekšlietu ministriju un tās sistēmas iestādēm.

Sākotnēji IeM atzina tikai to, ka konkrētā atļauja, ko izsniedzis ministrijas Administratīvais departaments pēc saskaņošanas ar valsts sekretāru, izdota nevis iekšlietu sistēmas padotības iestādei vai kādam sistēmas darbiniekam, bet gan "vienai no mūsu valsts drošības iestādēm". Pēc atkārtota informācijas pieprasījuma tika atzīts, ka šī drošības iestāde ir Satversmes aizsardzības birojs (SAB), kura vadība tad arī vērtēšot "personas disciplināratbildību un disciplinārsoda piemērošanas nepieciešamību".

SAB preses pārstāve Baiba Rāta-Saliņa sākotnēji oficiāli atzina tikai to, ka "Satversmes aizsardzības birojs ir operatīvās darbības subjekts, kam ir tiesības izmantot visas Operatīvās darbības likumā noteiktās darbības metodes un formas. Tajā skaitā izgatavot un izmantot dokumentus un citus maskēšanās līdzekļus, lai slēptu atsevišķu operatīvās darbības subjektu struktūrvienību, to dienesta telpu un transportlīdzekļu piederību un darbinieku identitāti".

Taču pēc sīkākas noskaidrošanas atklātībā nonāca fakts, ko SAB darbiniece pat nepieminēja: izrādījās, ka SAB darbinieka invalīdu stāvvietā novietotā "Mitsubishi Outlander" valsts reģistrācijas numuri oficiāli skaitās iznīcināti jau pirms vairāk nekā sešiem gadiem, - līdz ar to SAB automašīna aprīkota ar viltotām vai nezināmā veidā no CSDD iegūtām valsts reģistrācijas numura zīmēm.

SAB direktors Jānis Kažociņš vakar nevēlējās sniegt atbildi, uz kādu normatīvo aktu pamata birojs vai kāds tā darbinieks ir iejaucies CSDD darbā un, iespējams, nelikumīgi ieguvis savā vai SAB rīcībā šīs utilizējamās numurzīmes.

SAB preses pārstāve biroja direktora vārdā tikai atsaucās uz valdības noteikumiem, saskaņā ar kuriem "operatīvās darbības plāni, organizācija, metodika un taktika ir atzīta par valsts noslēpumu un nav publiskojama". SAB nevēlējās paskaidrot, kāds operatīvās darbības plāns 14. oktobrī ticis īstenots invalīdu autostāvvietā ar viltotām auto numura zīmēm un Iekšlietu ministrijas caurlaidi auto vējstiklā.

SAB direktors un viņa preses pārstāve ne noliedza, ne apstiprināja neoficiālo informāciju, ka SAB rīcībā aizvadītajos sešos gados šādā veidā ir nonākušas vismaz 80 dažādas oficiāli iznīcinātas transportlīdzekļu valsts reģistrācijas numura zīmes. Netika sniegta atbilde uz jautājumu, kādiem mērķiem tās birojam nepieciešamas vispār un jo īpaši tik lielā skaitā.

Kažociņš nevēlējās sniegt atbildi arī uz jautājumu, vai par šādu praksi SAB ir informējis amatpersonas, kas veic parlamentāro kontroli pār SAB darbu. Tā vietā SAB pārstāve apgalvoja, ka "birojs vienmēr ir sniedzis un arī turpmāk sniegs Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputātiem pieprasīto informāciju un informāciju, kas nepieciešama parlamentārās kontroles īstenošanai".

Tomēr Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis vakar atzina, ka kopš pavasara komisijas deputāti divreiz ir viesojušies SAB un iepazīstināti ar situāciju, taču par šādu pārsteidzošu praksi, izmantojot oficiāli iznīcinātas reģistrācijas numurzīmes, biroja vadība savus parlamentāros uzraugus gan neesot informējusi. Pēc šīs informācijas nonākšanas atklātībā Nacionālās drošības komisija uz to noteikti reaģēšot.

Arī Ministru prezidenta Valda Dombrovska rīcībā līdz šim nav bijis ziņu, ka SAB darbinieki pārvietojas ar auto transportu, kam piešķirtās numuru zīmes ir pirms sešiem gadiem iznīcinātas, vakar apliecināja premjera preses sekretāre Līga Krapāne: "Ja žurnālista rīcībā ir šādi fakti, tad premjers aicina tos nekavējoši pārbaudīt, sazinoties ar SAB direktoru Jāni Kažociņu tieši un pievienojot arī CSDD sniegto izziņu. Par šīs saziņas rezultātiem Dombrovskis prasīs informāciju no Kažociņa. Vienlaikus, ja kādu iemeslu dēļ neizdodas saņemt atbildi no SAB, lūgums par to informēt premjera biroju."

Savukārt bijušais Ministru prezidents Aigars Kalvītis, kura vēlme stingrāk kontrolēt specdienestus 2007. gadā izraisīja tā saukto "lietussargu revolūciju", atzīst, ka viņa valdības laikā J. Kažociņš gan regulāri sniedzis vispārīgas atskaites, taču par šādu praksi nekad neesot pat ieminējies.

"Man kā premjeram tajā laikā nebija iespējas pat painteresēties par šīs "valsts valstī" darbību, par kuru man nebija pārliecības, ka tā tiešām notiek valsts un valdības labā, jo iestāde faktiski atradās un atrodas ārpus likuma," A. Kalvītis tagad atbild uz jautājumu, ko viņš kā valdības vadītājs būtu darījis, uzzinot par šādām SAB metodēm. Ekspremjers tikai piebilst, ka 2007. gadā, uzzinot ko līdzīgu, viss drīzāk beigtos nevis ar SAB metožu pārbaudi, bet gan ar viņa paša "nolidošanu".

(pēc tvnet.lv materiāliem)

Novērtē ziņu:   (Vidējais: 4.56)
KOMENTĀRI
black / 17/02/2012 10:50
mega specdienests, vilto numurus, bet referendumu pieļāva.
AA-1212 / 06/10/2012 14:50
Mega valsts. Par nacionālismu runā, bet pie NATO un ES nāk droši.
TAVS KOMENTĀRS
Tavs vārds:
(netiks publicēts)
Tavs e-pasts:
Tava mājaslapa:
Tavs komentārs:
NODERĪGAS SAITES
APTAUJA
Cik Tu būtu gatavs maksāt par indulgenci (tiesībām) vienu gadu pārsniegt atļauto braukšanas ātrumu par 40 km/h, ja šāda iespēja oficiāli būtu pieejama par samaksu?